Zaczął się piękny weekend na Wybrzeżu Rewalskim! Idealnie błękitne niebo, temperatura 14°C w cieniu, lekki wiatr. Na zdjęciach dziś między innymi Karnice, które od morza oddalone są o 3 kilometry. Można tu dotrzeć na rowerze jadąc niebieskim szlakiem turystycznym „Pobrzeża Rewalskiego”. Znajduje się tu kościół parafialny pw. św. Stanisława Kostki z XV wieku, przebudowany w stylu barokowym w XVIII wieku, ponownie regotyzowany z początkiem XIX w. Natomiast Trzęsacz to nie tylko ruiny i zabytkowy kościół, ale także wart zobaczenia zespół pałacowo-parkowy z XIX wieku z przepięknym drzewostanem. W Rewalu w dniu wczorajszym odbyło się oficjalne odsłonięcie ławeczki Romea i Julii na Alei Zakochanych (ul. Klifowa). W następnych latach na alei mają przybywać ławeczki ze słynnymi parami.
komentarzy 6 »Dziś do godz. 11:00 było pochmurno i deszczowo, później rozpogodziło się i wyjrzało słońce. Temperatura powietrza sięgała 11°C, siła wiatru 1-2°B. Na zdjęciach Nadmorska Kolej Wąskotorowa, która jest niebywałą atrakcją Wybrzeża Rewalskiego. Zabytkowy tabor jedzie z prędkością 25km, malowniczą trasą z Gryfic, poprzez Popiele, Rybokarty, dalej Dreżewo, Trzęsacz, Rewal, Śliwin, Niechorze po Pogorzelicę. Nadmorska Kolej Wąskotorowa działa od 1896 roku i jest najstarszą tego typu koleją na Pomorzu Zachodnim. Ciągnięta jest przez parowóz Px48-3916. Dla potrzeb PKP wyprodukowano 101 takich maszyn, z czego tylko 17 przystosowano do jazdy po torze o szerokości 1000mm. Zapas 4t węgla i 6m³ wody umożliwia prowadzenie składu o masie 300t na trasie długości 65 km, bez potrzeby uzupełniania paliwa. Od 2002 roku Nadmorska Kolej Wąskotorowa należy do Gminy Rewal. Wcześniej pozostawała własnością PKP i przynależała do Gryfickiej Kolej Wąskotorowej, która po 1913 roku liczyła przeszło 170km torów i kursowała między innymi na trasie Gryfice – Rewal – Trzebiatów. W latach 90 ze względu na zły stan torów zamykano kolejne odcinki linii. Obecnie trasa kolejki liczy 39,5km, ale w ramach rewitalizacji planuje się wznowienie kursów kolejki od Pogorzelicy do Trzebiatowa oraz budowę linii do Pobierowa. Kolejka kursuje regularnie od czerwca do września. Dziś zabytkowy skład był uruchomiony wyjątkowo i będzie można go zobaczyć dopiero na wiosnę. Więcej aktualny informacji o Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej na stronie www.kolejwaskotorowa.wrewalu.com
komentarzy 15 »Wyjątkowo ciepła sobota na Wybrzeżu Rewalskim! 12°C w cieniu, piękne błękitne niebo, lekka morska bryza to idealne warunki do spacerów i uprawiania sportu. A Gmina Rewal stoi sportem! Mamy wiele boisk i stadionów, korty tenisowe, trasy rowerowe i skate parki. Mamy też byłą jednostkę wojskową w Pobierowie, która choć jeszcze zamknięta dla turystów, to stanowić będzie niebywały obiekt do zwiedzania. Bunkry, okopy i platforma do wyrzutni rakiet robią wrażenie i działają na wyobraźnię. Dziś na zdjęciach Pobierowo, Trzęsacz, Rewal i Niechorze. Dziękuję bardzo chłopakom ze Skate Parku w Rewalu za fajną współpracę – Konradowi, Damianowi, Karolowi i całej reszcie których imion niestety nie pamiętam !
komentarzy 9 »Dziś temperatura sięgała 8,5°C, do południa było pochmurno, później przejaśniło się. Siła wiatru 6-7°B, na morzu sztorm. Zdjęcia z Pogorzelicy, Niechorza i Trzęsacza.
komentarzy 10 »Dziś na Wybrzeżu Rewalskim częściowe zachmurzenie, choć większość dnia słonecznie. Temperatura sięgała 11°C w cieniu, siła wiatru 2-3°B. Wybrzeże Rewalskie wciąż, w niektórych przewodnikach nazywane jest Wybrzeżem Trzebiatowskim, do którego nie należy. Jednak do Trzebiatowa, który jest jednym z najstarszych miast w okolicy, mamy bardzo blisko bo zaledwie 19km. Będąc na wczasach na Wybrzeżu Rewalskim i mając trochę czasu na zwiedzanie, warto odwiedzić to miasteczko, które swojego czasu bardziej niż dziś było związane z morzem. Na szczególną uwagę zasługuje kościół farny Trzebiatowa, wybudowany w XIV wieku. W okresie średniowiecza wieża Fary Mariackiej wysoka na 72m pełniła funkcję latarni morskiej dla rybaków i marynarzy zmierzających do pobliskich portów. Był to pierwszy i najwyższy punkt w tej okolicy widziany z morza. Kolejnym wartym uwagi zabytkiem jest Baszta Kaszana, znana przede wszystkim z legendy, według której w XV wieku jeden ze strażników pilnujących w nocy murów miał upuścić z wieży misę z gorącą kaszą. Spadła ona na głowę jednego z Gryficzan szykujących się do szturmu na Trzebiatów. Wypadek ten ocalił miasto przed podstępnym atakiem. Trzebiatów posiada piękny zabytkowy rynek, pałac, mury obronne i piękne parki. Stale prowadzi się tu prace archeologiczne. Miasto szerzej znane jest w Polsce z powodzi, które funduje co jakiś czas wylewająca rzeka Rega. Resztę informacji o mieście odnajdziecie w internecie, a ja polecam poświęcić mu kilka godzin podczas pobytu nad morzem. Polska jest piękna!
komentarzy 9 »Dziś temperatura powietrza sięgała 11°C w cieniu, cały dzień bardzo słonecznie, siła wiatru 0-1°B. Piękna pogoda na długie jesienne spacery i zwiedzanie Wybrzeża Rewalskiego. Latarnia morska w Niechorzu, z której widok powinien zobaczyć każdy przybywający do Gminy Rewal, czynna jest codziennie, przez cały rok, od godz. 10:00 do 18:00. Wybrzeże Rewalskie to nie tylko krajobrazy morskie, ale także jedyna i jedna z najstarszych w tym rejonie wsi rolniczych – Śliwin. Jest to miejscowość oddalona od linii brzegowej o 1,5km. Niegdyś Śliwin był osadą posiadającą swoje kąpielisko morskie nazywane Nowym Śliwinem, który w latach dziewięćdziesiątych został wchłonięty przez Rewal (ul. Klifowa, Różana i inne od tarasu widokowego w kierunku Niechorza). Dziś znacząca ilość zdjęć właśnie z tej miejscowości, a także Niechorze, Rewal i Trzęsacz – wszystkie w coraz bardziej intensywnych barwach jesieni.
komentarzy 17 »Do godziny 14:30 było słonecznie, teraz mamy częściowe zachmurzenie. Temperatura powietrza wynosi 10°C, siła wiatru 1-2°B. Na zdjęciach; Zabytkowa zagroda tzw. Dom Państwa Kosińskich przy ul Ludnej 2 w Niechorzu, Dawny Ośrodek zdrowia w Niechorzu, w którym na przełomie XIX i XX wieku odbywały się ciepłe kąpiele w wodzie morskiej (obecnie AS Pik), cmentarz w Niechorzu, zabudowa Niechorza, park w Niechorzu, zabudowa Rewala, dawny sierociniec – obecnie Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Rewalu, Krzyż w Pustkowiu, dawny Posterunek Milicji i szkoła w Pobierowie – Dom przy ul. Reymonta.
komentarzy 7 »Na Wybrzeże Rewalskie jesień zagląda bardzo nieśmiało. Choć już nie mamy letnich temperatur, to liście w Gminie Rewal żółkną dopiero od kilku dni. Tak to już jest nad morzem, że wszystkie pory roku witamy z lekkim opóźnieniem. Dziś pochmurnie, tylko chwilami, późnym popołudniem słońce rozjaśniało świat. Temperatura powietrza nie przekraczała dziś 11°C, siła wiatru w osłoniętym od morza sosnowym lasem Pobierowie wynosiła 2-3°B, podczas gdy na plaży wiało z siłą 3-4°B. W Pobierowie wciąż widać spacerujących turystów, otwartych jest kilka punktów z pamiątkami i pojedyncze lokale. Ze splendoru sezonowych Restauracji zostały tylko „Restau”, które otworzą swe podwoje dopiero wiosną, a ona, zważywszy na pęd z jakim żyjemy, jest już tuż tuż.
komentarzy 7 »Kolejny słoneczny dzień w Gminie Rewal. Temperatura w ciągu dnia wynosiła 16°C w cieniu, siła wiatru 1-2°B, bezchmurne niebo. Na zdjęciach taras widokowy i platforma widokowa w Rewalu, Kościół w Rewalu, nowoczesna zabudowa w Rewalu – „Pensjonat Sedina„, zabytkowy budynek ośrodka zdrowia w Rewalu, przystań rybacka w Rewalu, Neogotycki Kościół w Trzęsaczu, stadnina koni w Trzęsaczu, budynek stacji ratownictwa brzegowego z pierwszej połowy XIXw w Trzęsaczu – „Stara Kuźnia”, stacja kolejki wąskotorowej w Trzęsaczu.
komentarzy 31 »Piękny weekend w Gminie Rewal. Dziś temperatura powietrza sięgała 15°C w cieniu, słonecznie, bez najmniejszego zachmurzenia. Siła wiatru 1°B. Na plaży wciąż wielu spacerowiczów. Na głównym zdjęciu pierwszy hotel w Pobierowie – „Seeblicl” – dziś dom wypoczynkowy Uniwersytetu Szczecińskiego. Obiekt został wybudowany w 1907 roku i na ten czas datuję się oficjalny początek kąpieli morskich w Pobierowie.
komentarzy 9 »